Indické placky Chapati

dne

Chapati [Čapátí] nebo-li indické placky jsou hned po rýži a chlebu Naan, tou nejtypičtější přílohou v indické kuchyni. Ingrediencí pro jejich výrobu není třeba mnoho. Překvapivě je jich jen pět. Stejně tak příprava chapati, není nějak velmi náročná. Hlavní surovinou je mouka (můžete použít i pšeničnou), ale pokud chcete mít placky opravdu chutné a pravé „indické“, určitě si sežeňte kvalitní celozrnnou mouku.
Existují i specialitzované obchody, kde sehnat mouku i další ingredience pro výrobu indických jídel. Samozřejmě pšeničou moukou nic nepokazíte. Dokonce z ní placky v některých restauracích vyrábí. Třeba v některých indických restauracích v Brně. Musím říct že jídlo tam je opravdu skvělé. Ale stejně, není nad to uvařit si indické menu doma. Ze svých surovin, kvalitní a taky moc chutné.

Ingredience:

  • 1 hrnek mouky (pšeničná nebo celozrnná)
  • 1/4 hrnku olivového oleje
  • špetka soli
  • 1/2 vody
  • máslo nebo ghí na potření hotových placek
  • česnek na potření dle chuti

Postup:
Hrnek mouky smíchejte se špetkou soli. Pomalu přidávejte olej a vodu a míchejte opatrně. Pozor, těsto se nesmí lepit.

Pokud tomu tak je přidejte trochu mouky. Jestli se drolí, přidejte trochu oleje. Hodinu nechtě těsto odležet v lednici.

Potom z těsta tvarujte kuličky. Z nich vytvarují přehazováním či natahováním placky. Podobně jako výroba pizzy. Komu to nejde tak může použít váleček. Placky pěkně vyválet. Hlavně dbejte na to, aby byla každá placka krásně rovnoměrná a stejně silná.

Placky pečte na rovné neteflonové pánvi na sucho. Musí být pořádně rozpálena. Je zde také možnost placky péct na plotně. Každou stranu placky opékejte 20-30 sekund. Placky se při pečení občas i nafouknou, ale to vůbec nevadí

Hotové ještě teplé placky hned potřete máslem nebo ghí. Můžete potřít i česnekem, kdo má rád.

Placky můžete uskladnit (zabalte je do utěrky nebo alobalu. Vydrží i několik dní.

One Comment Add yours

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *